• Elie Wiesel - Noc

No goods
18.00
Enter your email
Shipping within 24 hours
Shipping price The Lack Of
The Availability Of Brak towaru
The Weight Of The 0.15 kg
Leave your phone

Jedna z najgłośniejszych książek o Holokauście, ciągle utrzymująca się szczytach zachodnich list bestsellerów. Wspomnienia pisarza, dziennikarza i działacza żydowskiego Elie Wesela, który jako 15 latek został z rodziną wywieziony w 1944 r. do Birkenau. Po selekcji na rampie i kwarantannie trafił do Auschwitz, potem do jednej z jego filii - Monowitz. W 1945 r. został ewakuowany do Buchenwaldu, gdzie doczekał końca wojny.

Sielankowy początek opowieści, kiedy widzimy autora spokojnie żyjącego siedmiogrodzkim miasteczku, mimo trwającej wojny, mocno kontrastuje z opisem pierwszych godzin spędzonych w obozie - mordowane niemowlęta i pracujące pełną parą krematoryjne piece, smród palonych ciał i ludzkie przerażenie. Wiesel bez zbędnego patetyzmu opisuje obozową codzienność, która pozbawiała ludzi resztek godności, gdy w skrajnie nieludzkich warunkach walczyli o przetrwanie, zapominając o człowieczeństwie. Z przerażeniem odkrywamy to nieludzkie oblicze świata i człowieka, tym bardziej straszne, że widziane oczami 15 letniego dziecka, które przestaje nim być.

Elie Wiesel, ur. 1928 - amerykański pisarz i dziennikarz, pochodzenia rumuńsko-żydowskiego. Urodzony w ortodoksyjnej, wielodzietnej rodzinie chasydów, w czasie wojny był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie(w Birkenau zginęły jego matka i siostra, w Buchenwaldzie ojciec). Po wojnie wyjechał do Francji, gdzie studiował na Sorbonie i rozpoczął pracę dziennikarską, jako współpracownik czasopism francuskich i izraelskich. Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej U.S. Holocaust Memorial Council - a swą działalność społeczno-polityczną i twórczość poświęcił martyrologii Żydów. Był inicjatorem budowy United States Holocaust Memorial Museum. Był profesorem nauk humanistycznych w Boston University. Napisał ponad 40 dzieł, m.in. powieści, Un di Velt Hot Geshvign (A świat pozostał milczący, 1956), La ville de la chance (1962), Le mendiant de Jerusalem (1968), Le testament d'un poete juif assassine (1980), L'oublie (1989), opowiadania, dramaty, opowieści chasydzkie i talmudyczne, eseje. W 1986 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W USA otrzymał w 1986 roku Congressional Gold Medal of Achievement. Był aktywnym syjonistą, w 1997 roku otrzymał odznaczenie Guardian of Zion Award. Zmarł 2 lipca 2016 roku.

There is currently no comments or ratings for this product.
The Signature Of The
Email
Ask a question
  • Shop closed

Store temporarily unavailable