• Dzieciństwo w pasiakach Bogdan Bartnikowski

22.00
opak Add to wishlist
Shipping within 24 hours
Shipping price The Lack Of
The Availability Of Mało
The Weight Of The 0.15 kg

Zamówienie telefoniczne: 510284318

Leave your phone
image

Nowe i poszerzone wydanie wielokrotnie wznawianego zbioru opowiadań o dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po raz pierwszy pojawiają się nigdy wcześniej niepublikowane opowiadania. Jedno z nich, pt. „Żyd", w 1968 r. nie zostało dopuszczone do druku przez cenzurę.

Jest to jeden z najbardziej poruszających dokumentów tragicznych losów więźniów Auschwitz i wstrząsający obraz obozu widzianego oczyma dziecka. W lapidarny sposób autor opisuje głód, strach, samotność i rozpacz dzieci wyrwanych z bezpiecznego świata dzieciństwa i wydanych na pastwę przemocy i śmierci, a niemalże suchy sposób narracji wzmacnia jeszcze dramatyzm przedstawianych scen.

Bogdan Bartnikowski urodził się w Warszawie w 1932 r. W wieku 12 lat jako łącznik uczestniczył w walkach powstańczych na Ochocie. Po opanowaniu dzielnicy przez tłumiące powstanie warszawskie - w ramach sił niemieckich - oddziały SS RONA (Rosyjskiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej) wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie. Stamtąd 12 sierpnia 1944 r. zostali oboje wywiezieni do Auschwitz. Ojciec zginął w powstaniu.

Autor był jednym z 500 polskich dzieci obojga płci, osadzonych przez Niemców w Auschwitz. Obozowe przeżycia utkwiły bardzo głęboko w jego pamięci. O swych wspomnieniach z tego okresu powiedział w jednym z wywiadów „Chciałem je wyrzucić, pozbyć się ich. Na zawsze! Zacząłem więc spisywać wspomnienia moje, moich koleżanek i kolegów. Z nadzieją, że jak je napiszę, to one ode mnie odejdą. Niestety, tak się nie stało...".

O autorze

Dziennikarz, prozaik i poeta. Debiut literacki w 1961 r. Debiut książkowy w 1966. Wydał 23 książki prozą: opowiadania, powieści, reportaże. M.in. „Nad chmurami", Wyd. MON 1966 - opowiadania lotnicze, „Dzieciństwo w pasiakach", Nasza Księgarnia1969 - opowiadania o polskich dzieciach w Auschwitz-Birkenau, „Spojrzenie w niebo", Wyd. MON 1972 - opowiadania lotnicze, „W misji specjalnej", KAW Warszawa 1978 - reportaże ze służby polskich żołnierzy w wojskach ONZ na Bliskim Wschodzie, „Dni długie jak lata", Inst. Wyd. Nasza Księgarnia 1989 - powieść o losach dzieci w latach wojny.

Debiut poetycki w 1999. „Strofy jesienne" - wiersze, wyd. własne 1999, „Spotkanie z Nike" - wiersze, wyd. Abrys Kraków 2000, „Ślady" wiersze, - wyd. ZLP Poznań 2001, „Dotknięcie raju" - wiersze, wyd. Ibis Warszawa 2003, „Reduta Kaliska" - wiersze, wyd. ZLP Poznań 2004

Utwory Bogdana Bartnikowskiego były tłumaczone na: rosyjski, ukraiński, czeski, grecki, niemiecki i angielski.

Odznaczony został Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

There is currently no comments or ratings for this product.
The Signature Of The
Email
Ask a question
  • Shop closed

Store temporarily unavailable